Centrálna rekuperácia ORCON a jej jednoduchá montáž

Rekuperácia

Čítanie za menej ako 9 minút.

Tento článok je o centrálnej rekuperácii ORCON. Popíšeme si ako postupovať pri montáži centrálnej rekuperácie a načo si dať pozor.

Montáž rekuperácie je jednoduchá. Podporuje to viac a viac výrobcov.

Trend je, že vyrábajú rekuperačné jednotky plug and play.

S naším návodom bod po bode, pripravíte dom na montáž a rekuperáciu úspešne zrealizujete.

REKUPERAČNÁ JEDNOTKA ORCON

Rekuperačná jednotka ORCON MaxComfort EU HRC 350 je ideálna pre použite v malých a stredne veľkých domoch

Vďaka modulačnému výkonu až do 350 m³/h vzduchu je využiteľná takmer v každom bežne veľkom dome.

Odporúčame: 

  • Používajte rekuperačnú jednotku do 70% z jej maximálneho výkonu, aby ste predišli hluku z rekuperácie a jej preťaženiu.
  • Jednotka dosahuje vysokú účinnosť spätného zisku tepla, vďaka mimoriadne veľkému doskovému výmenníku.
  • Vlhkostný senzor zabudovaný priamo v jednotke.
  • Zabudovaný predohrev vzduchu priamo v jednotke.
  • Jednotka je zo závodu priamo s elektrickým káblom, nie je potrebné do nej akokoľvek zasahovať.
    Super tichý chod vďaka vysokoefektívnym ventilátorom s technológiou inteligentných anemometrov.
  • Konštrukcia jednotky z tepelnoizolačného EPP na zabezpečenie minimálnych tepelných strát.
    Konštrukcia bypassu umožňuje 100% obtok výmenníka. Bypass je navyše modulačný a rekuperačná jednotka variabilne ovláda obtok doskového výmenníka.

Univerzálnosť jednotky zvýrazňuje osem možných konfigurácií umiestnenia prívodného a odvodného potrubia DN160 čo oceníte hlavne v menších priestoroch.

Na rekuperáciu sme špecialisti. Za roky čo naším zákazníkom tvoríme cenové ponuky a návrhy riešení sme zistili, že ľudia si zbytočne komplikujú jednoduché veci.

Preto nás zaujala rekuperačná jednotka Orcon MaxComfort EU HRC 350 . Táto jednotka je natoľko univerzálna, že ju viete umiestniť, kde potrebujete (na stenu, podlahu, vľavo, vpravo).

Navyše si prívodné a odvodné potrubia DN160 prispôsobíte priamo u Vás, takže nepotrebujte dopredu vedieť ako sa na stavbe podarí zhotoviť prívod a odvod vzduchu. Má dostatočný výkon na to, aby ste ju vedeli použiť v takmer v každom dome.

Na zvýšenie komfortu používania jednotky je možné jednotku doplniť externým senzorom CO2 a externými spínačom na zapnutie rýchleho prevetrávania.

Rekuperačná jednotka Orcon Maxcomfort EU HRC 350 Vám pomôže pri dosiahnutí energetickej triedy A0. O energetických triedach zistite viac v našom článku.

MONTÁŽ REKUPERÁCIE

Pri montáži centrálnej rekuperácie treba pamätať na to, že sa jedná o interiérový systém, a preto musia byť všetky komponenty umiestnené v teplom prostredí.

Ak sa rozhodnete umiestniť potrubia do nevykurovanej povaly, musíte ich dôkladne tepelne zaizolovať. To isté platí aj pre izoláciu prívodného a odvodného potrubia. Odporúčaná hrúbka izolácie je 40 cm

Dôležité je dať rekuperačnú jednotku do vodováhy. Predídete tak nežiaducemu vytekaniu kondenzu.

Montáž rekuperácie sa odvíja od rozdeľovačov. Existujú dva základné typy rozdeľovačov na rozvody vzduchu. Sú ploché a poschodové rozdeľovače.

PLOCHÝ ROZDEĽOVAČ

Výhoda je: nízka výška cca 10 cm. Čiastočná výhoda aj nevýhoda je možnosť pripájať potrubia z troch strán alebo dokonca štyroch strán.

Nevýhoda je: nedá sa jednoducho otvoriť pre účel kontroly a prípadného čistenia systému.

Umiestnenie: ideálne nad rekuperačnú jednotku alebo v bezprostrednej blízkosti jednotky. Nezabudnite, do rozdeľovača vedie potrubie DN 160 a viac. Toto potrubie musíte niekam umiestniť. Čím kratšia trasa tým lepšie.

 

 

POSCHODOVÝ ROZDEĽOVAČ

Výhoda je: všetky potrubia systému sa pripájajú z jednej strany, čo znamená, že montáž rekuperácie je jednoduchšia. Box sa dá jednoducho otvoriť pre účel kontroly a prípadného čistenia.

Nevýhoda je: vyššia výška boxu cca 20 cm, čo môže spôsobovať problém so skrytím v sadrokartónovom podhľade.

Umiestnenie: priamo nad rekuperačnú jednotku alebo stenu alebo v bezprostrednej blízkosti jednotky. Do rozdeľovača vedie potrubie DN160 zo zadnej strany.

 

 

PRÍVOD A ODVOD VZDUCHU

Najdôležitejšie je umiestniť prívody a odvody do správnych miestností. A potom treba dbať na to, aby pod prívodnou výustkou nebola spiaca alebo sediaca osoba.

Čerstvý vzduch privádzame do obytných miestností: obývačka, spálňa, detská izba, pracovňa, hosťovská izba, výnimočne chodba a to hlavne z dôvodu zachovania rovnakého objemu privádzaného a odvádzaného vzduchu do domu, ak nemáme k dispozícii iné miestnosti.

Vzduch odvádzame z miestností kde vznikajú pachy a vlhkosť: kuchyňa, WC, kúpeľňa, šatník, chodba, variantne vstupná chodba, technická miestnosti, práčovňa.

Vzduch neodvádzame z chladných miestností: pivnica, garáž, špajza a komora s celoročne otvoreným oknom. Odťahom chladného vzduchu by sme znižovali účinnosť spätného zisku tepla rekuperáciou.

Dôležité je zachovať pomer prívodu a odvodu vzduchu do domu. Koľko privediem musím aj odviesť, potom systém funguje výborne.

UMIESTNENIE VÝUSTIEK

Výustky v jednotlivých miestnostiach umiestňujeme tak, aby sme ich nemali nad posteľou, nad písacím stolom, prípadne nad gaučom. Vyhýbame sa miestam, kde je človek dlhodobo na jednom mieste bez pohybu.

V zime rekuperácia privádza o niečo chladnejší vzduch ako je v interiéri. Aj tento nepatrný teplotný rozdiel Vám bude prekážať, ak budete pod výstkou dlho.

Ak ešte neviete, kde budú jednotlivé nábytky, zvolíme priestor nad oknom, prípadne dverami, alebo stred miestnosti. Tieto miesta ostávajú zvyčajne prázdne aj v plne zariadenom dome.

Je takmer jedno či dáte výustku do protiľahlého rohu, do stredu či nad dvere. Štúdie zistili, že miestnosť sa prevetrá vždy takmer rovnako.

PRÍPRAVA TRÁS POTRUBÍ

Používajú sa dva základné typy potrubia: DN75 a DN90. Konštrukčne aj vzhľadovo sú tie isté, líšia sa len rozmermi. Na samotnú montáž rekuperácie nemajú rozmery zásadný vplyv.

Výberom vhodnej trasy potrubia je montáž rekuperácie jednoduchšia, čím ušetríte množstvo práce sebe alebo montážnikom. 

Vyhnite sa vedeniu potrubia cez chladné miesta, keď to inak nejde, dôkladne ich tepelne zaizolujte. Prestupy cez parozábranu poriadne prelepte páskou.

 

POTRUBIE V STROPE

Najvhodnejší spôsob vedenia potrubia je dutina v sadrokartónovom podhľade. Pri potrubiach DN75 je ideálny priestor 8 cm a viac a pri DN90 je ideálny priestor 10 cm a viac.

Potrubie je tvarovo tuhé, neuvažujte s tým, že ho lokálne stlačíte, nedá sa to bez poškodenia.

Výhody: potrubie sa ľahko a rýchlo inštaluje, neprekáža iným rozvodom a nie je v studenom priestore. Pri problémoch sa viete k nemu dostať a opraviť ho.

Príprava na montáž rekuperácie:

Potrubie je flexibilné, teda od rozdeľovača vediete potrubie ľubovoľnou trasou k výustke. Nepotrebujte kolená, rozbočky, klapky a podobne.

Rozvrhnite si trasu tak aby ste sa vyhli betónovým vencom a prekladom, ak to nie je možné budete musieť využiť jadrové vŕtanie, alebo vysekať dieru.

Ak akurát betónujete, osaďte vhodné chráničky, cez ktoré prestrčíte neskôr potrubie.

Ak je to možné vyhnite sa prechodom do studeného priestoru napr. pri bungalove prechodu nad tepelnú izoláciu stropu.

Vyhnite sa prechodu cez parozábranu, inak musíte prechod dôkladne prelepiť páskou. 

A riskujete, že cez špáru bude unikať interiérový vlhký vzduch a ten bude na studenom povrchu kondenzovať. Čo postupne spôsobí vlhké problematické miesto.

POTRUBIE V PODLAHE

Plastové flexibilné potrubie je možné bez problémov viesť aj v podlahe. Je konštruované a aj sa v zahraniční často ťahá v betónovej stropnej doske.

Výhody: keď nie je sadrokartónový podhľad, je to vhodné riešenie. Dokonca môžete jednu podlahu využiť pre ťahanie potrubia pre prízemie aj poschodie.

Na čo si dať pozor:

Potrubie ťahajte v podlahe poschodia, nie na teréne. Ak v podlahe na teréne zasiahnete do tepelnej izolácie, spôsobíte tým lokálne tepelné mosty, potrubie sa bude ochladzovať a môže v ňom kondenzovať vzdušná vlhkosť a následne vznikať pleseň.

Vzhľadom na rozmery potrubia rekuperácie a bežné hrúbky podlahových vrstiev, uvažujte skôr s potrubím DN75.

Dbajte na to aby, Vám nevniklo kríženie potrubí, inak sa Vám nezmestia rozvody vzduchu do podlahy.

Výustky v miestnosti umiestňujte v podlahe na miestach kadiaľ nechodíte, nech na ne nestúpate pri bežnom pohybe po dome. Napr. pri stene, v kúte miestnosti a podobne.

Distribučné boxy v miestnosti nemusia byť špeciálne podlahové, postačia aj klasické plechové do podhľadu. Voľte také aby sa do podlahy zmestili.

Výustky tiež nemusia byť špeciálne podlahové, vystačíte si aj s klasickými. Dajte však pozor nato, aby po osadení nevyčnievali z podlahy, inak budú zavadzať.

FLEXIBILNÉ POTRUBIA

Flexibilné potrubia sa líšia na pohľad farbou. Je to hlavne marketing. My používame iba antibakteriálne potrubia na rozvod vzduchu v rekuperácii.

Naše montážne video Vám v priebehu niekoľkých minút povie všetky dôležité informácie, ako začať s rekuperáciou od A po Z. Tento zjednodušený, ale kompletný návod Vám ozrejmí Vaše otázky. Čo ostane nezodpovedané, s tým nás neváhajte kontaktovať.
 

 

UMIESTNENIE REKUPERAČNEJ JEDNOTKY

Kdekoľvek v interiéri, kde je teplota ideálne 15°C a viac. Najlepšie na takom mieste, kde nás nebude vyrušovať hluk z rekuperačnej jednotky, aj keď sú moderné jednotky naozaj veľmi tiché.

Ideálna lokalita: technická miestnosť, kotolňa, vykurovaná garáž, skriňa vo vstupnej chodbe.

Radšej sa vyhnite: spálňa, akákoľvek izba na spanie, kúpeľňa kvôli vlhkosti, ktorá môže zničiť elektroniku v jednotke, podkrovie a pivnica kvôli chladu. 

Ak predsa len zvažujete umiestnenie v podkroví, musí byť jednotka v tepelne izolovanom priestore, aby teplota v zime moc neklesala a v lete moc nestúpala.

MANIPULAČNÝ PRIESTOR OKOLO JEDNOTKY

Je lákavé natlačiť rekuperačnú jednotku, do čo najmenšieho priestoru. Ale rekuperačná jednotka potrebuje dostatok miesta. Nielen na montáž, ale aj na neskoršiu manipuláciu pri servise a čistení.

Okolie jednotky – nechajte voľný priestor 50-70 cm, ideálne aj viac.
Pod jednotkou – priestor umiestnenie sifónu, na jeho neskoršiu kontrolu a následné čistenie.
Nad jednotkou – miesto na potrubia cca DN200 a ich ohyby.

Ak sme Vám nezodpovedali nejakú otázku, kontaktujte nás na info@twg.sk alebo na infolinke +421 911 640 055.

Naše ďalšie služby sú pre Vás k rekuperácii za zvýhodnenú cenu. Sme špecialisti na prepočty domov v energetickej triede A0 a na energetické certifikáty ku kolaudácii.
 

Zabezpečíme Vám rekuperáciu na mieru.

Chcem rekuperáciu
Ing. Rastislav Tvarog

Ing. Rastislav Tvarog

Energetický špecialista a audítor

info@twg.sk

Podobné články