Dôležitá výmena filtrov v rekuperácii

Rekuperácia

Rekuperačná jednotka je najdôležitejší prvok systému rekuperácie. Je to vlastne jediný prvok o ktorý sa musíme starať a kontrolovať ho v pravidelných intervaloch. 

Starať, naozaj? a ako? však to musí byť zložité.

Toto sú bežné obavy ľudí, čo ešte nemajú rekuperáciu a doslova sa jej boja. Lebo im nikto nevysvetlil, že je to vlastne celkom jednoduché.

Pravidelná kontrola filtrov v rekuperácii

Áno, presne tak, to najdôležitejšie čo musíme robiť pri starostlivosti o rekuperačnú jednotku a tým aj o celú rekuperáciu, je obyčajná pravidelná kontrola filtrov. Pri väčšine jednotiek je to jednoduché otvorenie krytu pod ktorým sa skrývajú filtre.

Filtre opatrne vytiahnite, je totiž na nich nepredstaviteľné množstvo špiny a múch. Túto špinu by sme mali inak v dome, takto je na filtroch rekuperačnej jednotky. 

Filtre spravidla môžete povysávať, určite nepoužívajte vodu, ak to vyslovene výrobca neodporúča. A takto vyčistené filtre vložte naspäť do jednotky a môžete ju používať naďalej.  

Pozrite si na videu aký je rozdiel medzi novým a starým filtrom.

Ak si vyberiete, alebo ste si už nainštalovali kvalitnú rekuperačnú jednotku, je kontrola filtrov veľmi jednoduchá a nenáročná.

Umiestnenie rekuperačnej jednotky rozhoduje

Ak ste rekuperačnú jednotku neumiestnili do neprístupného podstrešného priestoru alebo pivnice, ale do technickej miestnosti a jednotka je pekne prístupná :-) je kontrola filtrov a ich vyčistenie úplne jednoduché.

Aspoň raz za čas, ale čím častejšie, tým lepšie. Otvoriť filtre, skontrolovať, ak sú zanesené, povysávať a je to. Pravidelne opakujte a máte predpoklad perfektného používania rekuperácie na dlhé roky.

Ani čistenie nezabezpečí nekonečnú životnosť

Každý výrobca rekuperačnej jednotky má nastavené svoje parametre výmeny filtrov. Niektorý odporúča raz za rok a niektorý dokonca raz do mesiaca. Veľmi závisí od kvality filtrov. Tie čo sa podobajú na handričku treba zvyčajne meniť veľmi často.

Výmena filtrov je napriek starostlivosti o ne dôležitá. Na povrchu filtrov sa po čase môže začať množiť baktérie. A tie už obyčajným povysávaním nezlikvidujete.

Keď už sú filtre v rekuperačnej jednotke napriek vašej pravidelnej starostlivosti veľmi znečistené, tak nečakajte kým prejde výrobcom odporúčaný interval výmeny, proste ich vymeňte skôr.

Stojí to síce peniaze, ale pomôžete tým hlavne sebe. Čisté filtre znamenajú lepšiu funkčnosť celého systému rekuperácie a u Vás doma budete dýchať čistejší vzduch. A to sa počíta :-)  

 

Zabezpečíme Vám rekuperáciu na mieru.

Chcem rekuperáciu
Ing. Rastislav Tvarog

Ing. Rastislav Tvarog

Energetický špecialista a audítor

info@twg.sk

Podobné články