Typy na najlepší výber rekuperácie

Rekuperácia

Dnes Vám poradím, podľa akých kritérií vyberať rekuperačnú jednotku.

Základné delenie rekuperačných jednotiek z technického hľadiska je na: centrálne rekuperačné jednotky a na decentrálne tzv. lokálne rekuperačné jednotky.

Už podľa názvu rozlišujeme, že lokálna jednotka znamená hlavne vetranie jedného miesta, ak chcem vyvetrať celý dom musí ich byť viac a centrálna jednotka umožňuje vetrať celý dom.
 
Voľba aký typ rekuperácie použiť závisí od toho v akom štádiu výstavby máte dom a podľa toho koľko financií chcete do rekuperácie investovať. Na základe toho zvolíme variant s lokálnymi alebo centrálnymi jednotkami. 

K tomu či zvoliť centrálnu alebo lokálnu jednotku sa vrátime neskôr, teraz si povieme ktoré kritéria sú pre všetky jednotky spoločné a pre Vás pri výbere najdôležitejšie. 

Postupne Vám vymenujem z môjho pohľadu najdôležitejšie parametre. Nemusíte s ich poradím súhlasiť, nakoľko sú veľmi individuálne vnímané. Koniec koncov rozhodnutie je na vás. 

ticha rekuperacia

1. Hlučnosť rekuperácie

Často si neuvedomujeme, že hlučnosť je to najdôležitejšie pri výbere rekuperačnej jednotky. 

Rekuperačná jednotka môže byť úsporná, so super zaujímavou cenou, ale keď je hlučná, tak ju vypnete. A to spôsobí celý rad problémov. Rekuperácia je zariadenie, ktoré  má byť v neustále. Ideálne pri nízkych prietokoch vzduchu. Vtedy sú rekuperačné jednotky najtichšie a majú najväčší spätný zisk tepla. 

Keď je hlučnosť jednotky väčšia ako vám je milé, tak ju vypnete a nepoužívate ju. Prípadne sa rozhodnete rekuperačnú jednotku používať niekoľko krát za deň. Tým vlastne rekuperačná jednotka ako aj celý systém stráca význam, ktorým je hlavne komfortné vetranie domu. 

Akonáhle sa jednotka vypne, môže nastať kondenzácia vzdušnej vlhkosti v rozvodoch vzduchu. Neskôr dokonca môžu vnikať v potrubiach aj pleseň. Nehovoriac o tom, že keď jednotku zapíname nárazovo má malý spätný zisk tepla, preto fúka do domu v zime studený vzduch, prípadne nadmerne hučí keď jednotku zapneme na vyššií prevádzkový režim. Teda samé negatíva spôsobené nadmernou hlučnosťou.

2. Filtrácia vzduchu rekuperačnou jednotkou

Druhý najdôležitejší parameter, ktorý ocenia hlavne alergici (čo sme dnes už skoro všetci) je filtrácia vzduchu. 

Medzi rekuperačnými jednotkami je doslova priepastný rozdiel v kvalite  filtrácie vzduchu. Filtre,  ktoré sú bežne dostupné v lokálnych a nezriedka aj v centrálnych jednotkách majú triedu filtrácie „G“. Trieda „G“ predstavuje najnižší stupeň filtrácie, ktorý zachytí hrubé nečistoty, väčšie zrnká prachu. Je to najmenej kvalitný typ filtra. Práve v lacných lokálnych ale aj centrálnych rekuperačných jednotkách pripomína často papierový obrúsok alebo handričku. 

Lepší  stupeň filtrácie zabezpečujú filtre s triedou „M“. Tieto dokážu zachytiť efektívne aj drobný prach.

Najlepší stupeň filtrácie, ktorý sa používa hlavne v  kvalitných rekuperačných  jednotkách, je filter triedy „F“. Tieto filtre dokážu zachytiť jemný prach, baktérie, peľ, dokonca aj čiastočky PM 10 a PM 2,5, ktoré sú škodlivé pre naše zdravie. 

3. Spätný zisk tepla rekuperáciou

Tretí najdôležitejší parameter je spätný zisk tepla. Je veľký rozdiel, či rekuperačná  jednotka dosahuje spätný zisk tepla 90 %  alebo 65 %.  
Obrovský rozdiel je vtom, či je spätný zisk tepla konštantný alebo premenlivý. Konštantný  znamená, že  pri ustálených prevádzkových podmienkach je spätný zisk tepla neustále taký istý. 

Premenlivý spätný zisk tepla je pri väčšine lokálnych rekuperačných jednotiek. Tieto jednotky poväčšine chvíľu nasávajú vzduch do interiéru, potom ho vyfukujú von z interiéru, pričom teplo z odvádzaného vzduchu sa zachytáva v keramickej alebo nejakej inej platničke. Výrobcovia nemajú problém napísať do technického listu účinnosť 90% alebo aj vyššiu. 

Ale nikdy nespomenú to, že kvôli konštrukcii ich lokálnej  jednotky je  vysoký spätný zisk tepla iba niekoľko sekúnd. Ten sa postupne znižuje a na konci vetracieho cyklu je výrazne nižší, dokonca takmer nulový. 

Takto sa rekuperačná jednotka vďaka svojej konštrukcii mení po každých cca 50 sekundách z rekuperačnej jednotky na klasický ventilátor a spätný zisk tepla v zime je pre užívateľa jedno veľké sklamanie.

4. Prevádzkové náklady rekuperačnej jednotky

Štvrtý zaujímavý parameter je cena prevádzky rekuperačnej jednotky. Základný údaj ktorý hovorí o nákladoch, je spotreba elektrickej energie. Pri lokálnych jednotkách sa spotreba pohybuje od 4 wattov vyššie.  

Pri centrálnych rekuperačných jednotkách pre bežný rodinný dom, je spotreba niekoľko desiatok Wattov – 30W, 40W, 50W v závislosti od veľkosti jednotky. 

K samotnej spotrebe elektrickej energie je potrebné ešte pripočítať náklad na pravidelnú výmenu filtrov. Filtre stoja rádovo niekoľko desiatok Eur. Niektorí  výrobcovia majú filtre za pár Eur, ale potom často odporúčajú výmenu každý mesiac alebo aj častejšie. 

Výrobcovia s lepšími filtrami, zvyčajne odporúčajú výmenu aspoň raz do roka. Potom je ale aj cena filtrov vyššia. V priemerných ročných nákladoch ste potom pri lacných aj drahých filtroch na tom skoro rovnako.

Celkovo sa dá povedať, že prevádzka rekuperačných jednotiek vychádza niekoľko Eur mesačne. 

Delenie na centrálne a lokálne jednotky

Teraz je čas vrátiť sa k základnému deleniu na lokálne a centrálne rekuperačné jednotky.

Ako som spomenul v úvode, závisí hlavne od toho v akom štádiu máte objekt rozostavaný. Ak ste v štádiu výstavby, je vhodné zvážiť použitie centrálnej rekuperácie, nakoľko viete odvetrať celý dom. 

Ak už máme dom hotový dom, prípadne chcete odvetrať menší priestor alebo byt, je najlepšia voľba práve lokálna rekuperačná jednotka.  

V zmysle troch najdôležitejších parametrov výberu ktoré som spomínal v tomto článku sa vyvarujte použitiu lokálnych rekuperačných jednotiek typu PUSH-PULL (chvíľu nasáva vzduch do interiéru a chvíľu zas vyfukuje z interiéru). 

Tieto jednotky sa zvyčajne až príliš podobajú na klasický ventilátor, a ten nemá s rekuperáciou moc spoločné. Na prvý pohľad sú cenovo lákavé, ale veľký počet predajcov týchto jednotiek často opomenie doplniť, že na správnu funkčnosť sú potrebné aspoň dve takéto lokálne rekuperačné jednotky.

Inak by v dome chvíľu vznikal pretlak a chvíľu podtlak. Potom už také lákavé ako boli na prvý pohľad nie sú.

Keď vylúčite tento typ jednotiek, ostane vám na výber niekoľko naozaj kvalitných rovnotlakých lokálnych rekuperačných jednotiek a medzi nimi si už môžete plnohodnotne a hlavne dobre vybrať. 

A celkom na záver si dovolím spomenúť jednu špecialitu ktorú sme uvideli na Slovenský trh. 

Mini centrálna/lokálna jednotka Meltem

Je to lokálna rekuperačná jednotka od nemeckého výrobcu Meltem na ktorú je možné pripojiť systém rozvodných potrubí vzduchu. Okrem toho je certifikovaná na použitie v pasívnych domoch, teda má vysoký spätný zisk tepla a má filtre triedy „F“ ktoré zabezpečia najlepšiu filtráciu vzduchu. A maximálne dokáže priviesť 100 m3 čerstvého vzduchu za hodinu. 

Na základe toho ju môžeme zodpovedne porovnávať so špičkovými centrálnymi rekuperačnými jednotkami. Ale s jedným rozdielom. Rozvod potrubí ktorého sa veľa ľudí pri rekuperácii doslova desí nie je vôbec potrebný.

Zhrnutie článku o výbere rekuperácie:

  • Rekuperáciu si vyberajte podľa hlučnosti rekuperačnej jednotky, aby ste ju nemali viac vypnutú ako zapnutú.
  • Podľa kvality filtrácie vzduchu, ak je niekto u vás doma alergik, bude vás za to od radosti nosiť na rukách.
  • Podľa výšky spätného zisku tepla z odvádzaného vzduchu, aby vám do domu cez zimu nefúkal cez rekuperáciu studený vzduchu.
  • Podľa prevádzkových nákladov.
  • Ak dom ešte len staviate uvažujte nad centrálnou rekuperačnou jednotkou.
  • Ak máte obavu z množstva potrubí ktoré je potrebné inštalovať pri centrálnych rekuperáciách, alebo ste už v štádiu kedy by bolo komplikované umiestniť rozvody vzduchu, prípadne chcete odvetrať menší priestor, napr. byt, tak potom si vyberte lokálne rekuperačné jednotky.
  • Keď už si vyberáte lokálne rekuperačné jednotky vyberte si Meltem ktorý ako jeden z mála výrobcov v Európe povýšil lokálnu rekuperačnú jednotku na úroveň špičkových centrálnych rekuperačných jednotiek. 

Zabezpečíme Vám rekuperáciu na mieru.

Chcem rekuperáciu
Ing. Rastislav Tvarog

Ing. Rastislav Tvarog

Energetický špecialista a audítor

info@twg.sk

Podobné články